روزنوشته ها

ستاره‌های درخشانی که سالهاست مرده اند

اگر کمی به آسمان و ستارگان علاقمند باشید لابد شنیده اید بیشتر ستارگانی که هم اکنون در آسمان می‌بینید سالها پیش مرده اند. یعنی سالها قبل درخشیده‌اند و بعد عمرشان پایان یافته و به هزارو یک دلیل حالا همچنان نورشان به من و شما می‌رسد.

عجیب نیست؟

فکرش را بکنید؛ به آسمان نگاه می‌کنی، ستارگان را می‌بینی ولی یکی‌شان بیشتر از همه برایت دلبری می‌کند. مدتی خیره‌اش می‌مانی و از دیدن درخششش حظ می‌بری. بعد می‌روی و چند خط برای رفیقی که سالهاست ندیده‌ای می‌نویسی، یا شاید شعری می‌سرایی. سازت را برمی‌داری و موسیقی دل‌انگیزی می‌نوازی.  از سر مهر بوسه‌ای روی گونهٔ کسی می‌نشانی یا اینکه پیام پرمهری برای کسی می‌فرستی.

فکرش را بکنید؛ وسط بیابان تاریک گم شده‌ای، ظلمات محض است و مانده‌ای گیج و سردرگم. خسته‌ای و راه به جایی نداری. ناغافل سر به آسمان بلند می‌کنی و درخشش ستاره‌ای راه نشانت می‌دهد.

و شاید نمی‌دانی ستاره‌ای که اینچنین حالی به حالی‌ات کرده شاید سالها پیش خاموش شده. ستاره‌ای که شاید در زمان حیات حتی فکر این روزها را هم نمی‌کرد و فقط می‌دانست باید بدرخشد. حتی اگر امروز کسی درخششش را نبیند.

این اتفاق شما را یاد چیزی نمی‌اندازد؟

هروقت ستاره‌ای می‌بینم و به این فکر می‌کنم که شاید این ستاره امروز مرده باشد، به یاد بعضی آدم‌ها می‌افتم. همان‌ آدم‌هایی که سالها قبل از ولادت من دنیا را ترک گفته‌اند ولی نور حضورشان به زندگیم تابیده و گاهی که سخت حیران بوده‌ام راه نشانم داده.

یکی از این ستاره‌های دنباله‌دار برای من مصطفی‌چمران است. همان فارغ‌التحصیل برگزیدهٔ برکلی که ناگاه پشت پا به همه چیز زد و آمد لبنان تا کمک کند آدم‌ها بهتر زندگی کنند. همان دانشمند عاشقی که حالا حالا‌ها مانده تا بتوانم سر از نوشته‌هایش در بیاورم. شاید آن روز که تصمیم می‌گرفت این چنین مردانه زندگی کند نمی‌دانست سالها بعد کسی پیدا شود و بخواهد پا جای پای او بگذارد. شک ندارم اگر این ستارهٔ دنباله‌دار توی زندگیم نمی‌درخشید الان خیلی دوست‌نداشتنی‌تر از این چیزی بودم که امروز هستم.

ستارهٔ دنباله‌دار شما را نمی‌شناسم. حتی نمی‌دانم تا به امروز درخشش ستاره‌ای دلتان را برده یانه. فقط می‌توانم بگویم لحظهٔ درخشش چنین ستاره‌ای و حال و هوای بعدش خیلی زیباست. اگر ستاره ندارید بگردید یکی پیدا کنید …

4 thoughts on “ستاره‌های درخشانی که سالهاست مرده اند”

  1. خدایش بیامرزد و هرچه خاک آن مرحوم بوده بقای عمر شما باشد.
   دست به سوی آسمان ببریم و فاتحه‌ای قرائت کنیم از برای ایشان.

   انگیزه شدید برم به صفحهٔ ویکی پدیای مرحوم سر بزنم
   پزشک، فیلسوف، عالم الهیات، موسیقیدان !!!
   ماشاء الله

   0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *