درمسیر زندگی, دغدغه‌ها

فقط وظیفه‌تان را انجام بدهید

بچه که بودم همیشه یک سوال بزرگ مثل حلزون از روی ذهنم می‌گذشت. باخودم می‌گفتم : اینهمه کتاب اخلاق و آئین زندگی نوشته اند، اینهمه هم دانشمند و استاد و معلم وجود دارد، هرمهارتی را هم لازم داشته باشیم با صرف مقدار کافی زمان و انرژی می‌توانیم به آن برسیم. پس با این وجود چرا همه‌ی آدم‌ها خوشبخت نیستند و از زندگیشان احساس رضایت ندارند؟

شاید به همین علت بود که از همان سالهای بچگی(ده-یازده سالگی) فکر می‌کردم برای موفق شدن و رسیدن به درصد مقبولی از رضایت در زندگی باید تمام راههای تعریف شده و معمول را به طور کلی کنار بگذاریم و دنبال راه حل طلایی یا به قول معروف جمبل و جادو باشم.
مثلا موقع کنکورم و برای درس خواندن وقتی از مشاورم می‌پرسیدم که فلان درس را چقدر بخوانم و چه کنم که بتوانم از پسش بربیایم، وقتی می‌گفت: باید n ساعت مطالعه کنی و برای مبحث فلان m تا تست بزنی پوفی می‌کشیدم و می‌گفتم :خیلی خُب! اینو که همه بلدن اون راه حل طلاییه رو بگین.

یا مثلا موقعی که مادرم غذا پختن را یادم می‌داد می‌گفتم : خب مامان ! اون فوت کوزه گری رو بگو که غذا رو خوشمزه می‌کنه، اینا رو که قبلا هم میدونستم.و وقتی با خنده می‌گفت: تاهمینجا هرچی‌گفتم رو درست و مو به مو انجام بدی حله ! وآنموقع می‌خواستم زانو بزنم و دودستی بکوبم توی سرم.

اما یک چیزی !
امروز کمی بزرگتر شده‌ام و فهمیده‌ام چقدر همه‌ی فکرهایی که داشتم کــشـــک بودند. فهمیدم چیزی به اسم راه حل طلایی و جمبل و جادو وجود ندارد و به فرض محال اگر هم چنین چیزی باشد برای اینکه به طور موثر بتوانیم عملی‌اش کنیم باید قبل از همه درانجام ضروریات و کارهای ساده به مهارت برسیم.

مثلا وقتی که می‌خواهیم حد ومشتق یاد بگیریم ولی قبلش باید حل کردن معادله‌ی درجه ‌دو را بلد باشیم.

این صحبت ها مرا یاد سخنرانی کوتاه یکی از اساتید دانشگاه در جشن آغاز سال تحصیلی انداخت:
وقتی دانشجو بودیم زمان جنگ بود، حمله که می‌شد از بین سی نفر، بیست نفر می‌رفتند جبهه !
اوضاع که آرام می‌شد همه برمی‌گشتند سرکلاس و درس می‌خواندند.
گوش کنید!
موقعِ حمله وظیفه‌مان دفاع بود و موقع آرامش درس خواندن !

دنبال راه حل طلایی نگردید، فقط دقت کنید ببینید که حالا با توجه به وضعیت امروز وظیفه‌تان چیست.

فکر کنم برای آغاز تحصیل در دانشگاه و رسیدن به جایگاه مناسب، فهمیدن و عمل کردن به همین یک نکته کافی باشد.

1+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *